Spotřebitelé na jihu Čech již vaří na biometanu! Plyn vyrobený z odpadů a biologicky rozložitelných materiálů do distribuční sítě dodává biometanová stanice Kompostárny Jarošovice. Generálním dodavatelem takto rozsáhlého a komplexního projektu je česká společnost Johann Hochreiter s.r.o., která provozovateli zajišťuje kompletní provozní servis jak bioplynové, tak i biometanové stanice.
Již více než 6 měsíců zpracovává bioplynová stanice v areálu Kompostárny Jarošovice desítky tun odpadových materiálů denně. Vstupní branou do energetického cyklu je příjmová hala a zde umístěný bio-separátor DODA (v ČR první instalace tohoto typu zařízení), který zpracovává odpady v obalech, bez nutnosti ručního třídění a rozbalování. V separačním procesu se odděluje organický materiál od obalů, jako jsou plasty, papír, sklo a tetrapaky. Obaly se následně recyklují a vzniklá suspenze bioodpadu se využívá jako vysoce výtěžné palivo v bioplynové stanici.
Část takto produkovaného bioplynu je určena pro kogenerační jednotku, pokrývající nároky na vlastní spotřebu elektřiny a tepla, ale hlavní proud plynu směřuje do biometanové stanice. Technologický celek vlastní jednotky upgradingu, vysokotlakého kompresoru, propanizační jednotky a měřící stanice umožňuje produkovat až 260 Nm3 biometanu za hodinu, splňujícího ty nejpřísnější požadavky na měření a kvalitu v předávacím místě. Produkovaný biometan je veden 1,4 km dlouhým, těžebním plynovodem až k přípojnému místu lokální VTL distribuční sítě. Unikátnost jednotky spočívá v tom, že se jedná o první připojené zařízení v distribuční síti EG.D.
Vtláčení biometanu do DS není ale jediným způsobem nakládání s touto cenou komoditou. Provozovatel jej využívá také ve své čerpací stanici na bioCNG. Část vozového parku, zajišťující svoz odpadů ze širokého okolí, jezdí právě na vlastní bioCNG. Tím se uzavírá energetický i ekonomický okruh, který je dnes znám jako „cirkulární ekonomika“.
Investor dále plánuje dotáhnout tento projekt téměř k dokonalosti. Do své lokální distribuční soustavy plánuje zapojit i energii z fotovoltaických článků umístěných na příjmové hale. Klíčovou součástí energetického mixu bude také instalace diesel generátorů a bateriového úložiště, zapojených do systému podpůrných služeb a agregace flexibility distribuční soustavy ČR.
Projekty jako je tento ukazují směr, kterým se bude v budoucnu ubírat využití odpadů a produkce obnovitelné energie. Johann Hochreiter s.r.o. tak nejen přispívá k rozvoji moderních technologií, ale také napomáhá k udržitelnému a ekologickému zpracování odpadů.