Bioplynka v Jarošovicích: Největší zařízení svého druhu v kraji slavnostně otevřelo novou etapu provozu
Slavnostního zahájení ostrého provozu se zúčastnila řada vážených hostů v čele s ministrem životního prostředí Hladíkem a ministrem práce a sociálních věcí Jurečkou
Ve čtvrtek 4. dubna proběhlo slavnostní otevření modernizovaného provozu Bioplynky v areálu Kompostárny Jarošovice. Ačkoliv zařízení funguje už delší dobu, právě teď vstupuje do nové fáze – jako největší a technologicky nejvyspělejší bioplynová stanice v Jihočeském kraji. Bioplynka dnes hraje klíčovou roli v energetickém využití bioodpadu a je důkazem, že i zbytky z kuchyní a supermarketů mohou mít druhý život.
„Bioplynka je pro nás logickým krokem na cestě, kterou jdeme už přes dvacet let – od recyklace k energetickému využití. A teď ji rozjíždíme naplno,“ říká ředitel Kompostárny Jarošovice Jiří Netík. „Spojujeme kompostování, výrobu biometanu a nově i pohon našich aut – všechno z odpadu, který by jinak skončil na skládce.“ Bioplynka zpracovává biologicky rozložitelný odpad metodou anaerobní fermentace, tedy bez přístupu kyslíku. Výsledkem je bioplyn, ze kterého se vyrábí elektřina, teplo i biometan – plyn, který lze distribuovat do běžné plynové sítě nebo použít v dopravě. Součástí areálu je i bio-CNG stanice, kde tankují vozy svážející bioodpad. Uzavřený, ekologický cyklus v praxi.
Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka je právě v biometanu klíč k energetické nezávislosti Česka: „Nezáleží, jestli plyn dovážíme z Ruska, Ameriky nebo Blízkého východu – bude vždy dražší, než když si ho vyrobíme doma. Biometan je čistá, česká energie, a Jarošovice ukazují, jak na to.“ Kromě technologií na výrobu bioplynu Kompostárna v posledních letech investovala také do biologického separátoru, díky kterému může zpracovávat i potraviny v obalech. V plánu je navíc robotická linka na zpracování gastroodpadu, krytá hala pro efektivnější provoz i teplovod do sousední obce. Kompostárna Jarošovice je dnes největším zařízením svého druhu v kraji – zpracovává 60 % všeho bioodpadu v regionu, a za dvě dekády fungování proměnila přes 400 000 tun odpadu na kompost. Nyní k tomu přidává i energii, která nezatěžuje klima, ale pomáhá řešit reálné potřeby obcí, firem i domácností.
Investor dále plánuje dotáhnout tento projekt téměř k dokonalosti. Do své lokální distribuční soustavy plánuje zapojit i energii z fotovoltaických článků umístěných na příjmové hale. Klíčovou součástí energetického mixu bude také instalace diesel generátorů a bateriového úložiště, zapojených do systému podpůrných služeb a agregace flexibility distribuční soustavy ČR. Projekty jako je tento ukazují směr, kterým se bude v budoucnu ubírat využití odpadů a produkce obnovitelné energie. Johann Hochreiter s.r.o. tak nejen přispívá k rozvoji moderních technologií, ale také napomáhá k udržitelnému a ekologickému zpracování odpadů.
Mediální články:
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/kompostarna-jarosovice-zacala-vyrabet-biometan-ma-jedine-multifunkcni-zarizeni_2504042321_adn
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/kompostarna-jarosovice-na-ceskobudejovicku-spousti-vyrobu-biometanu/2656735
https://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/kompostarna-jarosovice-biometan.html